HomeMissouriLake Ozark SpeedwayLOS Race Results 7/28/07

LOS Race Results 7/28/07

Published on

- Advertisement -

Hy-Vee 360 Sprint Cars

A-Main 01 — 1. Matt Sutton, Macomb, Ill.; 2. Frank Brown, Marshall; 3. Jason Evans, De Soto; 4. Tracy Nichols, Columbia; 5. Mike Trent, Rocheport; 6. Jonathan Cornell, Sedalia; 7. Jordan Goldesberry, Springfield, Ill.; 8. Jeff Wingate, Centertown; 9. Matthew Fox, Sedalia; 10. Jimmy Davies, Oquawka, Ill.; 11. Ryan Marsch, Russellville; 12. Mike Lefholz, Olathe, Kan.; 13. Curtis Boyer, New Haven; 14. Brad Graham, Springfield; 15. Jason Schroeder, Gardner, Kan.; 16. Robert Black, Blue Springs; 17. J Kinder, Iberia; 18. David Brown, Marshall; 19. Eric Schrock, Lake Ozark; 20. Kyle Bellm, Nixa.

B-Main 01 — 1. Kyle Bellm, Nixa; 2. Jimmy Davies, Oquawka, Ill.; 3. Robert Black, Blue Springs; 4. Curtis Boyer, New Haven; 5. Mike Lefholz, Olathe, Kan.; 6. Chris Walker, Oak Grove; 7. Todd McVay, Blue Springs; 8. J.D. Black, Grain Valley; 9. Matt Harms, Chillicothe, Ill.; 10. Jeff Stanley, Oak Grove; 11. Tom Dickerman, Cedar Hill; 12. Curtis Evans, Norborne.

Heat 01 — 1. Matt Sutton, Macomb, Ill.; 2. J Kinder, Iberia; 3. Jason Schroeder, Gardner, Kan.; 4. Jordan Goldesberry, Springfield, Ill.; 5. Jeff Wingate, Centertown; 6. Kyle Bellm, Nixa; 7. Robert Black, Blue Springs; 8. Curtis Boyer, New Haven; 9. Curtis Evans, Norborne.

Heat 02 — 1. Brad Graham, Springfield; 2. Frank Brown, Marshall; 3. Eric Schrock, Lake Ozark; 4. Ryan Marsch, Russellville; 5. Matthew Fox, Sedalia; 6. J.D. Black, Grain Valley; 7. Tom Dickerman, Cedar Hill; 8. Chris Walker, Oak Grove; 9. Todd McVay, Blue Springs.

Heat 03 — 1. Tracy Nichols, Columbia; 2. David Brown, Marshall; 3. Jonathan Cornell, Sedalia; 4. Jason Evans, De Soto; 5. Mike Trent, Rocheport; 6. Mike Lefholz, Olathe, Kan.; 7. Jeff Stanley, Oak Grove; 8. Jimmy Davies, Oquawka, Ill.; 9. Matt Harms, Chillicothe, Ill..

Qualifying Dash 01 — 1. Matt Sutton, Macomb, Ill.; 2. Brad Graham, Springfield; 3. Tracy Nichols, Columbia; 4. J Kinder, Iberia; 5. Frank Brown, Marshall; 6. David Brown, Marshall.

Dodge C.A.R.S. Late Models

A-Main 01 — 1. Brandon Imhoff, Lake Ozark; 2. Steve Beach, Eldon; 3. Ron Myers, Phillipsburg; 4. Chuck Pederson, Sunrise Beach; 5. Chris Cox, Jefferson City; 6. Todd McCoin, Barnett; 7. Shane Merrill, Lake Ozark; 8. Chris Lapp, Barnett; 9. Mike Berger, Lake Ozark; 10. Tom Frasher, Henley; 11. Casey Mans, Eugene.

Heat 01 — 1. Steve Beach, Eldon; 2. Chuck Pederson, Sunrise Beach; 3. Todd McCoin, Barnett; 4. Mike Berger, Lake Ozark; 5. Chris Cox, Jefferson City; 6. Casey Mans, Eugene.

Heat 02 — 1. Chris Lapp, Barnett; 2. Brandon Imhoff, Lake Ozark; 3. Shane Merrill, Lake Ozark; 4. Tom Frasher, Henley; 5. Ron Myers, Phillipsburg.

Galamba Metals Modifieds

A-Main 01 — 1. Howard Hall, Columbia; 2. Matt Johnson, Archie; 3. Curt Rackers, Holts Summit; 4. Robert Knaebel, Russellville; 5. Kevin Graf, Hazelwood; 6. Matthew Simms, Columbia; 7. Rowland Blythe, Ashland; 8. Mark Caldwell, Jefferson City; 9. Steve Cain, Columbia; 10. Thomas Howard, Eldon; 11. Richard Payne, Jefferson City; 12. Bob Test, Jefferson City; 13. Don Williams, Osage Beach; 14. Danny Crane, Columbia; 15. Todd Ferber, Saint Peters; 16. Virgil Jeffery, Ashland; 17. Troy Mitchell, Eugene; 18. Richard Kimberling, Slater; 19. Adam Toalson, Eldon; 20. Jason Russell, Henley; 21. Earl Roark, Henley; 22. Steve Meyer Jr, South Roxana, Ill..

Heat 01 — 1. Jason Russell, Henley; 2. Robert Knaebel, Russellville; 3. Steve Cain, Columbia; 4. Bob Test, Jefferson City; 5. Matthew Simms, Columbia; 6. Troy Mitchell, Eugene; 7. Earl Roark, Henley; 8. Mark Caldwell, Jefferson City.

Heat 02 — 1. Danny Crane, Columbia; 2. Todd Ferber, Saint Peters; 3. Rowland Blythe, Ashland; 4. Steve Meyer Jr, South Roxana, Ill.; 5. Virgil Jeffery, Ashland; 6. Don Williams, Osage Beach; 7. Richard Payne, Jefferson City.

Heat 03 — 1. Howard Hall, Columbia; 2. Curt Rackers, Holts Summit; 3. Matt Johnson, Archie; 4. Kevin Graf, Hazelwood; 5. Thomas Howard, Eldon; 6. Adam Toalson, Eldon; 7. Richard Kimberling, Slater.

Qualifying Dash 01 — 1. Jason Russell, Henley; 2. Danny Crane, Columbia; 3. Curt Rackers, Holts Summit; 4. Howard Hall, Columbia; 5. Robert Knaebel, Russellville; 6. Todd Ferber, Saint Peters.

DuPont Hot Huews Street Stocks

A-Main 01 — 1. Aaron Gustin, Osage Beach; 2. Harlan Dowell, Tipton; 3. Jon Larson, Lake Ozark; 4. Stan Henson, Jr., Russellville; 5. Kyle Jeffries, Versailles; 6. Jeff Duncan, Fulton; 7. Steve James, Gravois Mills; 8. Matthew Becker, Linn; 9. Curt Turpin, Jefferson City; 10. David DeGraffenreid, Eldon; 11. Andrew Roark, Henley; 12. Mike Kreutzer, Gravois Mills; 13. Shawn Steelman, Ashland; 14. Travis Turpin, Jefferson City; 15. Shelby Thacker, Rocky Mount; 16. Jerry Unger, Jefferson City; 17. Donnie Taylor, Eldon; 18. Bob Gustin, Osage Beach; 19. Kevin Caldwell, Tipton; 20. Derek Rumble, Ashland; 21. David Bentlage, Ashland.

Heat 01 — 1. Shelby Thacker, Rocky Mount; 2. David Bentlage, Ashland; 3. Donnie Taylor, Eldon; 4. Curt Turpin, Jefferson City; 5. Travis Turpin, Jefferson City; 6. Derek Rumble, Ashland; 7. Kevin Caldwell, Tipton.

Heat 02 — 1. Jon Larson, Lake Ozark; 2. Stan Henson, Jr., Russellville; 3. Jeff Duncan, Fulton; 4. Andrew Roark, Henley; 5. Matthew Becker, Linn; 6. Bob Gustin, Osage Beach; 7. Mike Kreutzer, Gravois Mills.

Heat 03 — 1. Aaron Gustin, Osage Beach; 2. Steve James, Gravois Mills; 3. Harlan Dowell, Tipton; 4. Jerry Unger, Jefferson City; 5. Kyle Jeffries, Versailles; 6. David DeGraffenreid, Eldon; 7. Shawn Steelman, Ashland.

- Advertisement -

Recent articles

23 USAC Eastern Storm Full-Timers Set to Sprint June 11-16 in PA & NJ

By: Richie Murray – USAC Media Speedway, Indiana (June 9, 2024)………Twenty-three drivers...

Paul Nienhiser Shakes Up Memphis for Exciting Sprint Invaders Win!

by Bill Wright Memphis, MO, June 8, 2024 – Paul Nienhiser had...

Adams County Speedway Results – 6/9/24

14 entries DIRTCAR UMP MODIFIEDS Rinella A Feature 1 (20 Laps): 1. 59R-Jacob...

Devin Moran Ends Eldora Drought While Sheppard and Hoffman Take Top-5s

Moran Ends Eldora Drought, Sheppard Battles to Third, Hoffman to Fifth...

Gold Record: Timms Goes Back-To-Back at The Burg for Curb’s 200th USAC Win

By: Richie Murray – USAC Media Lawrenceburg, Indiana (June 5, 2024)………For practically...

RELATED ARTICLES

Benton Speedway Results – 6/8/24

19 entries SPRINT CARS Heat 1 (8 Laps): 1. 23-Jeff Asher; 2. 00-Broc Elliott; 3. 48-Wade...

Dillon McCowan Scores Exciting First Career MLRA Win At Callaway Raceway

Fulton, MO (June 7, 2024) – Dillon McCowan used some late race heroics and...

Corey Day grabs High Limit Series win at I-70 Speedway

30 entries 410 SPRINTS - WINGED Kubota A Feature (25 Laps): 1. 14-Corey Day; 2. 49-Brad...

Callaway Raceway Results – 6/7/24

12 entries POWRI PURE STOCKS A Feature 1 (15 Laps): 1. 21-Darin Porter; 2. 70-Harold Fox;...