HomeRace Track NewsIllinoisKankakee County Speedway - Summary of Results, October 1st, 2011

Kankakee County Speedway – Summary of Results, October 1st, 2011

Published on

- Advertisement -

Kankakee County SpeedwaySmith Realty I-Mods (16 cars)
Locked into Feature: Kingma, Williams, Johnson, Stone, Barkus
Starts No Better Than 8: Kingma

Heat 1 (All transfer)
1. 89 Rich Gynn
2. 77 Mike Kingma
3. 9 Josh Cooley
4. 911 Terry Sadowski
5. 63 Chris Balazs
6. 2 Rick Kingsnorth
7. 78 Jason Pahnke
8. 88 Neil Martin DNS

Heat 2 (All transfer)
1. 14 Adam Williams
2. 18J Ryen Johnson
3. 77S Don Stone
4. 1 Chris Arihood
5. 48 Jim Barkus
6. 7 Jim Walker
7. 01 Dan Kroll
8. 22 Mark Stevenson

Feature (20-laps, $500 to win)
1. 14 Adam Williams (2)
2. 77 Mike Kingma (8)
3. 89 Rich Gynn (1)
4. 77S Don Stone (5)
5. 18J Ryen Johnson (3)
6. 7 Jimmy Walker (12)
7. 9 Josh Cooley (4)
8. 01 Dan Kroll (14)
9. 63 Chris Balazs (9)
10. 22 Mark Stevenson (15)
11. 911 Terry Sadowski (6)
12. 2 Rick Kingsnorth (11)
13. 78 Jason Pahnke (13)
14. 1 Chris Arihood (7) DNF
15. 48 Jim Barkus (10) DNF
16. 88 Neil Martin DNS

Hard Charger – 77 Mike Kingma +6

Indulgent Creations UMP Sport Compacts (19 cars)
Locked into Feature: Polak, A. Provenzano, J. Provenzano, Antonelli, Carlson
Starts On Tail: Polak

Heat 1 (All transfer)
1. 0 John Provenzano
2. K1 Allen Provenzano
3. 812 Wayne Huffman Jr.
4. 64 Tom Happ
5. 46 Eric Grosch
6. 1 Robert Naese
7. 25 Matt McCarty
8. 73 Wayne Huffman III
9. 02 Kyle Miner
10. 10 Mike Grabe

Heat 2 (All transfer)
1. 00 Skylar Antonelli
2. X3 Ben Kirchner
3. 6R Brian Walsh
4. 30 Peter Hayes
5. 37 Scott Cupples
6. 86 Rob Vleck
7. 007 Brian Bennett
8. 95 Dave Polak Jr. DNF
9. 21 Axle Wicker DQ

Feature (15-laps, $200 to win) OFFICIAL
1. 0 John Provenzano (1)
2. 25 Matt McCarty (13)
3. 00 Skylar Antonelli (2)
4. 812 Wayne Huffman Jr. (5)
5. 64 Tom Happ (7)
6. 30 Peter Hayes (8)
7. 1 Robert Naese (11)
8. 37 Scott Cupples (10)
9. X3 Ben Kirchner (4)
10. 86 Rob Vlcek (12)
11. 02 Kyle Miner (17)
12. 10 Mike Grabe (18)
13. 007 Brian Bennett (14)
14. 46 Eric Grosch (9)
15. K1 Allen Provenzano (3)
16. 95 Dave Polak Jr (16)
17. 73 Wayne Huffman III (15)
18. 6R Brian Walsh (6) DNF
19. 21 Axle Wicker DQ
Hard Charger – 25 Matt McCarty +11

UMP Crate Late Models & Sportsmen (5 cars)

Heat 1 (All transfer)
1. 9D Daniel Flessner
2. 23Jr Jason Maier
3. 23T Joel Funk
4. 01 Dustin Mounce
5. 41 Jacob Kent

Feature (20-laps)
1. 9D Daniel Flessner (1)
2. 01 Dustin Mounce (4)
3. 23Jr Jason Maier (2)
4. 41 Jacob Kent (3)
5. 23T Joel Funk DNS

Hard Charger – 01 Dustin Mounce +2

Court Street Ford UMP Late Models (23 cars)
Locked into Feature: Schlenk, Erb, Unzicker, Henry, Pierce

Late Model Qualifying (1-lap)

Overall Fast Qualifier – 77M Jay Morris – 14.477

1. 4S Rob Starkey – 15.561
2. 14 Glen Thompson – 16.983
3. 05 Gary Schalmo – 15.243
4. 77M Jay Morris – 14.477
5. 89 Mike Spatola – 14.697
6. 111 Randy Manos – 15.779
7. 28 Dennis Erb Jr. – 14.569
8. 31 John Hollifield – 15.504
9. 91 Rusty Schlenk – 15.029
10. B5 Brandon Sheppard – 14.493
11. 7 Joseph Hughs – 15.373
12. 1 Jim Moon – 15.928
13. B4U James Scott – 16.879
14. 64 Ryan Dauber – 14.925
15. M27 Mike Provenzano – 15.010
16. 32 Bobby Pierce – 14.756
17. 7T Steve Thorsten – 15.694
18. 10 Scott Schmitt – 14.777
19. 42A Shawn Toczek – 15.113
20. 27 Tom Smith – 15.402
21. 24 Ryan Unzicker – 14.825
22. 15 Jon Henry – 31.877
23. 22 Chris Dick – DNQ

Heat 1 (All transfer)
1. 42A Shawn Toczek
2. M27 Mike Provenzano
3. 1 Jim Moon
4. 7T Steve Thorsten
5. 7 Joseph Hughs
6. 14 Glen Thompson
7. 31 John Hollifield DNF
8. 22 Chris Dick DNF

Heat 2 (All transfer)
1. 05 Gary Schalmo
2. 91 Rusty Schlenk
3. 4S Rob Starkey
4. 15 Jon Henry
5. 27 Tom Smith
6. 111 Randy Manos
7. B4U James Scott

Heat 3 (Fast 8 All transfer)
1. 24 Ryan Unzicker
2. 32 Bobby Pierce
3. 89 Mike Spatola
4. 64 Ryan Dauber
5. 28 Dennis Erb Jr.
6. 10 Scott Schmitt
7. 77M Jay Morris
8. B5 Brandon Sheppard

Feature (30-laps, $2,000 to win) OFFICIAL
1. 24 Ryan Unzicker (1)
2. 32 Bobby Pierce (2)
3. 89 Mike Spatola (3)
5. 91 Rusty Schlenk (12)
4. 28 Dennis Erb Jr.(5)
6. 64 Ryan Dauber (4)
7. B5 Brandon Sheppard (8)
8. 1 Jim Moon (13)
9. 15 Jon Henry (16)
10. 77M Jay Morris (7)
11. 10 Scott Schmitt (6)
12. M27 Mike Provenzano (11)
13. 42A Shawn Toczek (9)
14. 4S Rob Starkey (14)
15. 7 Joseph Hughs (17)
16. 27 Tom Smith (18)
17. 14 Glen Thompson (19)
18. B4U James Scott (22)
19. 7T Steve Thorsten (15)
20. 31 John Hollifield (21) DNF
21. 111 Randy Manos (20) DNF
22. 05 Gary Schalmo (10) DNF
23. 22 Chris Dick (23) DNF

Hard Charger – 91 Rusty Schlenk +7

Miller Hydraulic UMP Stock Cars (25 cars)
Locked into Feature: Zimmer, Hillman, Hall, Billingsley, J. Funk

Stock Car Qualifying (1-lap)

Overall Fast Qualifier – 32Z Nate Zimmer

1. 7 Matt Maier – 19.059
2. V27 Don Hilleary – 17.983
3. V37 Lee J. Hall – 18.871
4. L3 Kevin Lenzen – 17.799
5. 3 Alex Clubb – 18.163
6. 838 Michael Daugherty – 18.215
7. 1 Chris Dick – 18.865
8. 23Jr Andrew Funk – 18.111
9. 0 Terry Miller – 17.851
10. 03F Butch Fischer – 18.606
11. 8 David Hurst – 18.298
12. 99 Nate Payton – 18.718
13. 96M Mike McKinney – 19.630
14. 21G Cody Gibson – 17.876
15. 32Z Nate Zimmer – 17.303
16. 01 Joe Hillman – 17.922
17. V7 Brian Wirtz – 18.331
18. 17 Tim Provenzano – 17.678
19. 43 Dustin Hubert – 18.237
20. 3N John Farris – 18.134
21. 18 David Billingsley – 17.667
22. 23T Joel Funk – 18.557
23. 13 Jordan Smith – 17.551
24. 57 Aaron Lipford – 20.498
25. B9 Joe Brown – 18.022

Heat 1 (All transfer, Top 2 redraw)
1. 0 Terry Miller
2. V37 Lee J. Hall
3. L3 Kevin Lenzen
4. 23Jr Andrew Funk
5. 3 Alex Clubb
6. 1 Chris Dick
7. V27 Don Hilleary
8. 838 Michael Daugherty
9. 7 Matt Maier

Heat 2 (All transfer, Top 2 redraw)
1. 32Z Nate Zimmer
2. 21G Cody Gibson
3. 96M Mike McKinney
4. 01 Joe Hillman
5. 8 David Hurst
6. V7 Brian Wirtz
7. 03F Butch Fischer
8. 99 Nate Payton DNF

Heat 3 (All transfer, Top 2 redraw)
1. 18 David Billingsley
2. B9 Joe Brown
3. 13 Jordan Smith
4. 17 Tim Provenzano
5. 3N John Farris
6. 57 Aaron Lipford
7. 23T Joel Funk
8. 43 Dustin Hubert DNF

Feature (43-laps, $2,000 to win)
1. 0 Terry Miller (2)
2. 8 David Hurst (14)
3. V37 Lee J. Hall (5)
4. 17 Tim Provenzano (12)
5. 23Jr Andrew Funk (10)
6. 96M Mike McKinney (8)
7. L3 Kevin Lenzen (7)
8. V27 Don Hilleary (19)
9. 3N John Farris (15)
10. 43 Dustin Hubert (22)
11. 13 Jordan Smith (9)
12. 01 Joe Hillman (11)
13. V7 Brian Wirtz (17)
14. 57 Aaron Lipford (24)
15. 18 David Billingsley (1)
16. 3 Alex Clubb (13)
17. 23T Joel Funk (21)
18. 1 Chris Dick (16)
19. 99 Nate Payton (23)
20. B9 Joe Brown (3)
21. 32Z Nate Zimmer (6)
22. 03F Butch Fischer (18)
23. 7M Matt Maier (25)
24. 838 Michael Daugherty (20)
25. 21G Cody Gibson (4)

Hard Charger – 8 David Hurst +12

Chicago Heights U-Pull-It UMP Modifieds (23 cars)
Locked into Feature: Schrader, Lomax, K. Hastings, Farris, Osterhoff,

Modified Qualifying (1-lap)

Overall Fast Qualifier – 69 Jim Farris – 15.836

1. 69 Jim Farris – 15.836
2. 7D Brad DeYoung – 17.047
3. 46 Dave Popielarz – 16.395
4. 99 Brandon Maciejewski – 16.487
5. 2 Chip Risner – 16.383
6. 0 Travis Kohler – 16.110
7. 130 Chad Osterhoff – 16.232
8. 75 Eddie O’Brien – 17.840
9. 7 Bobby Crego – 16.407
10. V17 Darrin Kohler – 16.230
11. 25 Matt McCarty – 17.316
12. 77 Ray Bollinger –
13. D1 Lance Dehm – 19.154
14. 98 Rick King – 19.429
15. 21Jr Justin McCoy – 15.963
16. 36 Kevin Hastings – 16.732
17. 5T Mike Todd – 17.981
18. 98 Mike Heckenast – 16.454
19. 57 Mark Grosvenor – 17.162
20. 88D Jordan Danford – 16.937
21. 32 Donovan Lodge – 16.502
22. 12 Jeff Curl – 99.999
23. 21A Nick Allen – DNQ

Heat 1 (All transfer)
1. 99 Brandon Maciejewski
2. 77 Ray Bollinger
3. 7D Brad DeYoung
5. 25 Matt McCarty
6. 98 Rick King
4. 46 Dave Popielarz DNF
7. 5T Mike Todd DQ
8. 12 Jeff Curl DNS

Heat 2 (All transfer)
1. 36 Kevin Hastings
2. 21A Nick Allen
3. 32 Donovan Lodge
4. D1 Lance Dehm
5. 88D Jordan Danford
6. 75 Eddie O’Brien DNF
7. 57 Mark Grosvenor DNS

Heat 3 (All transfer)
1. 69 Jim Farris
2. 130 Chad OSterhoff
3. 7 Bobby Crego
4. 0 Travis Kohler
5. V17 Darrin Kohler
6. 2 Chip Risner
7. 98 Mike Heckenast
8. 21Jr Justin McCoy DNF

Feature (25-laps, $1,200 to win) OFFICIAL
1. 69 Jim Farris (1)
2. 130 Chad Osterhoff (2)
3. 0 Travis Kohler (4)
4. 7D Brad DeYoung (13)
5. D1 Lance Dehm (16)
6. 77 Ray Bollinger (11)
7. 2 Chip Risner (6)
8. 21Jr Justin McCoy (8)
9. 36 Kevin Hastings (10)
10. 32 Donovan Lodge (14)
11. 99 Brandon Maciejewski (9)
12. V17 Darrin Kohler (5)
13. 98K Mark Grosvenor (17)
14. 88D Jordan Danford (18)
15. 98 Mike Heckenast (7)
16. 25 Matt McCarty (15)
17. 75 Eddie O’Brien (20)
18. 21A Nick Allen (12) DNF
19. 7 Bobby Crego (3) DNF
20. 5T Mike Todd (19) DNF
21. 46 Dave Popielarz DNS
22. 12 Jeff Curl DNS
23. 57 Mark Grosvenor DNS

Hard Charger – D1 Lance Dehm +11

Paul D. Bayne
Director of Public Relations

- Advertisement -

Recent articles

Doe Run Raceway Results – 6/14/24

4 entries D2 MIDGETS A Feature 1 (20 Laps): 1. 05-Tobias Midkiff; 2....

Fathers Day Special at Double X Speedway Checkers to Benson, Campbell and Porter

by: Dean Reichel For Immediate Release-- The Father's Day Special at Double X...

Thornton Sweeps Night One of Mountain Moonshine Classic at Smoky Mountain

MARYVILLE, Tenn. (June 14, 2024) – The current Big River Steel Chase...

‘Rocket’ rebounds for USMTS win at Cedar Lake Speedway

The winningest driver in USMTS history at the legendary Cedar Lake...

Hafertepe Jr. Opens Speedweek at Texarkana with Second-Straight Win

TEXARKANA, AR (June 12, 2024) – Sam Hafertepe Jr. confirmed his...

Central Missouri Speedway Championship Racing Returns Saturday, June 15!

Central Missouri Speedway June 11, 2024 By Sam Stoecklin For Immediate Release Championship weekly racing...

David Gravel Outlasts Them All On Night One at Knoxville!

J Kinder Wins Pro Sprints Feature From Row Four by Bill Wright KNOXVILLE,...

Farmington Empire Speedway Results – 6/15/24

26 entries 410 SPRINTS - WINGED A Feature 1 (25 Laps): 1. 37-Bryce...

RELATED ARTICLES

Tyler Erb Sweeps Opening Week of the ‘Hell Tour’

Ready to Roll with Week No. 2 MARYS, Ohio (06/17/24) – Tyler Erb enjoyed...

Track Enterprises Teams with Spoon River Speedway for Summer Nationals 2024

DIRTcar Super Late Models & Modifieds to Race Thursday, June 20 (Lewistown, IL) The 2024...

Highland Speedway Results – 6/15/24

14 entries DIRTCAR LATE MODELS A Feature 1 (25 Laps): 1. 24H-Mike Harrison; 2. 52-Matt Bailey;...

Trevor Neville Wins First Career Summit Modified Feature at Fairbury

When Trevor Neville decided to race with the DIRTcar Summit Racing Equipment Modified Nationals,...

DIRTcar Summer Nationals at Fairbury Speedway Goes to Tyler Erb

TRIPLE TERBO: Tyler Erb Wins Fairbury for Third-Straight Summer Nationals Victory FAIRBURY, IL (June...